Holnap végre elkezdhetem az eredetileg három hétre tervezett, ám végül két hétre összetorlódott sprintedzéseket a soproni úszónapra.
Ez azt jelenti, hogy ha minden összejön, 5 edzés fér bele Sopron előtt.
Sopronban jó eséllyel az egy évvel ezelőtti sopronihoz és a tavaly októberi dunaújvárosihoz hasonló menetrendet alkalmazzuk, azaz nap közben és este fél órás, éjszaka pedig egy órás váltásokkal üzemelünk (váltásonként 3-3 fő van egyszerre a vízben és a tagjaik egy-egy hossz sprintet úsznak folyamatosan váltva egymást). Sopronban 33 méteres medence lesz, amely a dunaújvárosihoz képest néhány dologban eltérést okoz majd.
Összességében kicsivel többet fogunk teljesíteni a 24 óra alatt, mint Dunaújvárosban (91,9 km), az egyes triók periódusain belül mindenkinek átlagosan harmadával kevesebb lesz a pihenőideje, azonban a hosszok teljes gázzal is érezhetően kevésbé lesznek megterhelők, legfőképpen az utolsó 5-
Én mindig is híve voltam annak, hogy felkészüléskor nehezebb körülményeket kell választani, mint amivel a versenyen szembesülhet az ember, ezért egyrészt akár 25, akár 50-es medencében edzek, 50 méter lesz a sprintek távja, másrészt az élesben - 33-as medencében - elképzelhető minimális 40 mp-es pihenőidőket tartom az 50 métereknél is.
A cél az, hogy a sprinthosszok mindegyike belül legyen az 50 méteren úszott legjobb idő kb. 120%-án. Ez nálam annyit jelent, hogy a 36 mp-et nem léphetem túl egyetlen alkalommal sem.
Azt, hogy mennyit tesz a 120%-os idő teljesítése, gyakorlás kérdése rutinná tenni, de általában az első úszás alkalom elég rá.
Mivel a hosszabb sprinttávoknál és a változatlan pihenőidőknél bőven teljesül az a követelmény, hogy erősebb legyen a felkészülés az éles úszásnál, a teljes úszási idő vonatkozásában a Sopron előtti utolsó edzésre megfelelőnek tűnne kitűzni a 60 percet (amelynél többet egyhuzamban biztosan nem kell a vízben tölteni). Azonban tapasztalat, hogy az első félórás etap - melyet becsületesen teljesítve az embert erősen „megérinti” a terhelés - után a következő félórára ugyanaz az iram már kevesebb kimerültséget okoz, és ez odáig fajul, hogy amikor elkezdődik az éjszakai szakasz, az egy órás úszás azonos irammal úszva sem fog több megterhelésnek érződni, mint a korábbi félórásak. Éppen ezért én elégségesnek érzem azt is, ha a fenti szint- és pihenőidőkkel úszott 45 perces teljes időtartamot eléri az ember az utolsó alkalommal.
A legelső úszáskor elég 15 percet úszni (ebben a pihenőidők és a sprintidők is benne vannak), ezt viszont a választott pihenőidővel és a kiszámított szintidő tartásával meg kell próbálni mindenáron végigvinni.
Az első két alkalom nagyon, de nagyon nehéz lesz, mert a tüdőnek alkalmazkodnia kell a rövid, de fokozott és ismétlődő megterheléshez. Ehhez kell neki körülbelül egy hét. A tavaly őszi tapasztalat az, hogy a második alkalommal a 20 perc is roppant nehéz lesz, a harmadiknál viszont a 30 érezhetően könnyebb, és a még hátralévő két alkalommal pedig viszonylag könnyen ki lehet nyújtani az úszásidőt a szükségesnek vélt 45 percre.
Tegnap délután uszodában voltam, de ezúttal egy ismerőssel való találkozás helyszíneként funkcionált, úszni csak mellékesen úsztam 2.150 métert, nagyrészt lazán, csak az utolsó 400 métert húztam teljes erőből (és éreztem, hogy nagyon erőtlen vagyok még mindig). Ezt nem számítom bele a felkészülés teljesített össztávjába.
Ma este elkezdtem "rámozogni" a sprintedzésekre, két Margit-sziget kört (10,6 km) kocogtam le 56 perc alatt. Nem hajtottam magam - hiszen hajnalban kelés lesz, egy óra bringázás az uszodáig, majd csobbanás -, de ettől is a szokásosnál sokkal jobban elfáradtam.
Ám mióta újra úszhatok, egyszerűen nem tud átjárni a fáradtság, semmiben sem befolyásol, legfeljebb ha már lépni vagy levegőt venni nem bírnék, akkor biztosan... De fejben egyszerűen nem érdekel, nem tudok foglalkozni vele, egy picit sem fog vissza.
Ugyanis én most nem előrefelé úszok, mint ahogy azt szerettem volna és tettem is március közepéig, - nekem először fel kell jönnöm a felszínre ehhez, mert most még elég mélyen vagyok...
Ez a gondolat bánt egyfolytában a vízben.